Is your mouth watering yet for St. Alphonsus’ annual Lenten Fish Fry? It should be!

For the 11th year, St. Alphonsus Parish and Blessed Francis Seelos Academy (formed by the merger of St. Alphonsus and St. Alexis elementary schools) are joining forces to create delicious fish and shrimp dinners that are served every Friday evening during Lent in the school cafeteria.
On Ash Wednesday, Feb. 14, the dinners are available for takeout only.

When?

Ash Wednesday (Feb. 14) — Takeout only from 4:30 p.m. to 7:30 p.m. The brown-bag dinner includes a fish sandwich, macaroni and cheese and coleslaw. The price is $8.

Lenten Fridays (Feb. 17 & 24, March 2, 9, 16, 23 & 30) — 4:30 p.m. to 7:30 p.m.

Good Friday (March 30) — We start an hour early — 3:30 p.m. to 7:30 p.m.

Where?

School cafeteria, 201 Church Road, Wexford, PA 15090 (Pine Township).

How Do I Order Takeout?

Please Note: NEW Takeout Phone Numbers

To order takeout, call (724) 766-0420 or (878) 208-3192 between 2 p.m. and 7 p.m. 
or visit www.fish-fry.org (website will be activated by Ash Wednesday)

 

Want to volunteer to help and experience our Fish Fry Fellowship? Click here to sign up!

 

St. Alphonsus Fish Fry Menu

Adult Dinners = $10
Kids Dinners = $2

Dine-in Dinners include:
*Fried Fish or Baked Fish or Fried Shrimp or Fish Sandwich (Baked or Fried)
Mac & Cheese or French Fries or Baked Potato
Coleslaw or Applesauce
Clam Chowder or Tomato Florentine (not included in kid’s meal)
Beverage and Bread

* We use Atlantic Cod because it is so delicious!

Take-out Dinners (Adult meals only)
Fried Fish or Baked Fish or Fried Shrimp or Fish Sandwich (Fried or Baked)
Mac & Cheese or French Fries or Baked Potato
Coleslaw or Applesauce
Clam Chowder or Tomato Florentine

Á La Carte Items
Basket of Fried Shrimp = $6
Fish Sandwich (Fried or Baked) = $6
Fish by 8-oz. piece (Fried or Baked) = $6
Fish by pound (Fried or Baked) = $11
Mac & Cheese = $1.50
French Fries = $1.50
Baked Potato = $1.25
Coleslaw = $1.50
Applesauce = $1.00
Clam Chowder (8 oz.) = $2.50
Tomato Florentine (8 oz.) = $2.50
Extra Bun = 50 cents
Assorted Desserts = $1